Jmenuji se Michal Křenek a na netu mi lidé říkají Mikos. Neptejte se, proč jsem si vybral zrovna tuto přezdívku, já sám to ani pořádně nevím :-) Pokud někoho zajímá co dělám, tak vězte, že jsem vystudoval osmileté gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského (dříve známé jako Gymnázium v Truhlářské ul.) v Praze a v současnosti studuji obor Jaderně Chemické Inženýrství na Fakultě Jaderné a Fyzikálně Inženýrské ČVUT. Zastihnout mě ale můžete i na Přírodovědné Fakultě UK, kde dělám některé chemické předměty a laborky. Narodil jsem se 6. srpna 1984 a v době, kdy jsem psal tyto stránky, mi bylo 16 let. Teď již je mi dobrých dvacet :-)

Hodně se zajímám o vědu, hlavně o chemii, jadernou fyziku, fyziku plazmatu, kvantovou mechaniku, a taktéž o speciální i obecnou teorii relativity. Chemie mě bavila už odmalička, rozhodl jsem se tedy jí dále studovat a tohoto svého rozhodnutí zatím opravdu nelituji. Možná jsem jen naivní idealista, ale doufam že jednou v životě něčeho dosáhnu, doufám že dokáži nějak pomoci lidem, přispět k lidskému pokroku. Tedy pokud se udržím na škole ;-)

Zajímám se také o webdesign. Dokonce jsem dříve uvažoval, že bych se webdesignem chtěl jednou i živit, ovšem to mě časem přešlo. Webdesignu se však věnuji jako koníčku a v současnosti se orientuji hlavně na programování v PHP a MySQL. Pokud byste kdokoliv měl zájem o vytvoření domácí webové stránky, firemní webové presentace nebo nějakého většího projektu (třeba webového časopisu, online obchodu, atp.), tak jsem vám plně k dispozici, ozvěte se a určitě se nějak domluvíme :-) Mé již hotové "sajty" najdete v sekci Projekty na těchto stránkách.

Jsem velkým zastáncem svobodného opensource softwaru a fandou operačního systému Linux. Doma používám Gentoo Linux, který je od základu kompletně kompilován uživatelem. Výsledkem je velmi rychlý systém, který je člověku přímo šitý na míru. Další mou oblíbenou linuxovou distribucí je Slax - jde o mini-CD live-distribuci s kompletním KDE desktopem, kterou člověk může nosit neustále v kapse. Kdykoliv se pak dostanu k počítači, kde není nainstalován Linux, stačí jen vložit mini-CD do mechaniky a nabootovat z něj přímo do Linuxu ;-)

Mám rád dobrou muziku - nejraději rock (od klasického, přes alternativní rock a punk-rock až po hard-rock, kterej mam ze všech nejraději) a metal (hlavně heavy metal, dále také speed metal a power metal). Proti taneční hudbě (techno / house / jungle / drum-n-bass / chill-out / trance / ...) nic nemam (a některá dílka od lidí jako Moby a Fat Boy Slim se mi dokonce i celkem líbí), ale já sám jí rozhodně moc poslouchat nemusim, nic mi to neříká. Hodně posloucham Radio Beat, kde hrajou opravdu kvalitní rockovou muziku - prostě podle mě je Beat jediným opravdu dobrým rádiem v ČR :-) Z českých skupin se mi nejvíc líbí Kabát (ač se to někomu může zdát divné, Kabátů jsem opravdu velký fanda :-)), dále Tři Sestry, Divokej Bill a snesu i třeba Žlutýho psa, Lucii a další. Mojí celkově nejoblíbenější kapelou jsou Iron Maiden a pak mam hodně rád i spoustu dalších metalových a hard-rockových kapel, např. Judas Priest, AC/DC, Helloween, Gamma Ray, Metallica, Hammerfall, Sonata Arctica, Iced Earth, Blind Guardian, Stratovarius, Freedom Call, atd. Z toho trochu komerčnějšího soudku se mi celkem líbí např. Offspring, Blink 182, Red Hot Chili Peppers, System Of A Down a spousty dalších.

Ještě jsem ale vynechal jednu podstatnou věc - jsem velkým fandou science-fiction. Na jedné straně se mi líbí TV seriály jako Akta-X, Krajní meze a Millennium, na druhé pak seriály jako Star Trek (především Voyager, Nová generace a Hluboký vesmír 9), Sliders (Cesta do neznáma) a hlavně Stargate SG-1 (Hvězdná brána). Jsem dokonce členem českého fanklubu Stargate Command, s kterým organizujeme nejrůznější akce pro fanoušky SG (srazy, cony, atp.). Ze sci-fi filmů jen tak namátkově vyberu třeba všechny 3 díly Matrixu, Vetřelce (všechny původní 3 díly a hlavně čtyřku - Vzkříšení), Hvězdnou bránu, Star Trek filmy (hlavně ty novější), Kontakt, Rudou planetu, Hvězdnou pěchotu, Supernovu, 13. Patro, Dark City (Smrtihlav), Černočernou tmu, Kouli, Solaris, Znamení, Minority Report a mnoho dalších. Nesmím taky zapomenout na klasiku žánru - Arthura C. Clarka a jeho Vesmírnou Odysseu. Nejradši ze všeho mám ovšem knihy klasiků žánru science-fiction - Asimova, Clarka, Heinleina, Wyndhama, Simaka, Pohla, Silverberga, Lema a spousty dalších. Mezi mé nejoblíbenější knihy patří Cizinec v cizí zemi od Heinleina, Ani sami bohové od Asimova (a pak samozřejmě také Nadace ;-)), Město od Simaka, Sníh a Diamantový věk od Stephensona a další neméně kvalitní díla. Pokoušel jsem se také napsat několik vlastních sci-fi povídek, které si můžete přečíst v sekci Povídky na těchto stránkách, ale jestli se vám nelibí sci-fi ve stylu Star Trek nebo Stargate SG-1, tak se vám asi ani tyto povídky líbit nebudou. Kromě toho jsem v sekci Ročníkovky zveřejnil některé své ročníkové práce, protože ty se také týkají vesmíru, a tak téma sci-fi z vědeckého hlediska hezky doplňují.

Jinak mám rád i počítačové hry, ale poslední dobou na ně nemám vubec čas. Nejvíce mě ze všech her, co jsem kdy hrál, chytil Half-Life a jeho datadisk Opposing Force (a později i trochu kratší datadisk Blue Shift). Jsou to podle mě jedny z nejzábavnějších her, jaké kdy byly vytvořeny a svou atmosférou, originalitou, hratelností a příběhem naprosto vtáhnou do děje. Ale existuje ještě jedna hra, na kterou ani Half-Life nemá. Tou hrou je nejlepší adventura všech dob - The Longest Journey. Tato hra vlastně ani není hrou - je uměleckým dílem. Její příběh mě chytil víc, než příběh kteréhokoliv filmu, či knihy. The Longest Journey je královnou počítačových her, která stírá rozdíl mezi hrou a uměním. Je také nejlepší kombinací dvou uměleckých žánrů, jakou jsem kdy viděl - v TLJ jsou mistrně (či chcete-li geniálně) zkomponovány prvky sci-fi a fantasy, a tvoří tak dohromady dokonalý a strhující celek.

To je o mě asi tak vše, ještě bych vás chtěl upozornit na svou emailovou adresu mikos@sg1.cz, kam mi můžete napsat. Zajímá mě vše co si myslíte o mých povídkách, ročníkovkách a webových projektech. Taky mi určitě napište, pokud byste měli zájem o vytvoření webových stránek (ať už firemních nebo soukromých), jak již jsem psal rád se s vámi dohodnu :-)

A ještě něco - kdo má radši ICQ, než obyčejný (a tak trochu nudný) email, nebo by si chtěl třeba jen tak pokecat, tak vězte že mé ICQ číslo je 50382614.