U nás na gymnáziu máme takovu tradici, nebo lépe řečeno povinnost. Již od primy každý školní rok musí všichni studenti psát ročníkové práce. Každý student si vybere jedno z mnoha předem daných témat spadajích pod různé předměty, nebo si po domluvě s učitelem daného předmětu vybere téma vlastní. No a pak studuje spousty materiálů a knížek a do konce roku musí odevzdat hotovou práci na dané téma.

Samozřejmě je spousta pevně daných kritérií - práce musí být psaná na počítači a to písmem velikoti 12 a řádkováním 2. Práce musí obsahovat obsah, klíčová slova, anotaci, úvod, vlastní práci, závěr, seznam použitých pramenů a literatury, seznam příloh a samotné přílohy. Musí být přehledně řazená do kapitol a musí mít určitý minimální počet stránek čistého textu daných ročníkem, v kterém zrovna studujete. Na konci každého školního roku pak probíhá slavnostní vyhodnocení nejlepších loňských ročníkových prací.

Ano, někdy je to celkem "vopruz", obzvláště když si celou práci necháváte až na poslední chvíli a pak se snažíte všechno dohnat dva týdny před závěrečným termínem, přestože jste na to měli celý rok... ale tak už to chodí :-) Na druhou stranu se vám hodnocení ročníkové práce významně promítne do známky z daného předmětu, pod který téma práce spadalo, a tak pokud si dáte alespoň trochu záležet, můžete si známku většinou hezky vylepšit.

Já jsem napsal již 5 ročníkových prací, ale první tři ani nestojí za zmínku. V té době jsem byl ještě moc mladý :-) , a proto také práce nedosahovaly moc valné kvality. Avšak na mojich posledních dvou pracích jsem si dal myslím celkem záležet, jejich témata byla podle mě docela zajímavá, a tak jsem se rozhodl, že je zveřejním na internetu, aby má práce nepřišla vniveč.

Jen bych chtěl poprosit všechny, kteří také píší ročníkové práce nebo třeba nějaké jiné práce, či referáty, aby text mých zde uveřejněných prací neopisovali. Měl jsem s tím opravdu hodně práce a nebylo by to zrovna moc fér...

 

Vznik a vývoj vesmíru Ročník: 1999/2000

V této ročníkové práci popisuji, jak si vědci představují podle novějších teorií vznik vesmíru a jeho budoucnost. Vycházím hlavně z teorie velkého třesku obohacené o inflační teorii. Mým největším vzorem k napsání této ročníkové práce byla kniha "Vesmír, jaký je" od Jiřího Grygara. Snažil jsem se psát tak přehledně a pochopitelně, aby text mohl číst i naprostý laik, ale na druhou stranu jsem nevynechal žádná důležitá vědecká fakta.

   
Budoucnost vesmírných letů Ročník: 2000/2001

Tak tahle práce je zatím mým vrcholným dílem. Popisuji zde všechny možné (i nemožné) koncepty pohonu vesmírných lodí a sond, a to jak pokročilé pohonné systémy, s kterými se experimentuje již dnes, tak i pohonné systémy, které by se snad mohly objevit v daleké budoucnosti. Nevynechal jsem ani oblíbené červí díry a warpový pohon. Práce je to opravdu rozsáhlá, má téměř 70 stránek textu ve formátu A4 + 12 stránek obrázkových příloh. Ale nelekejte se, vše je přehledně členěno a rozhodně to stojí za přečtení (tedy alespoň já si to myslim)!